Ömür Şengün ile Röportaj

Kategori: Haber & Duyurular | Yayınlanma Tarihi: 2018-07-11 16:36:42 | Güncellenme Tarihi: 2018-08-16 14:26:44 |


Ömür Şengün ile Röportaj

Soru: Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1975 İstanbul Üniversitesi Matematik- Fizik mezunuyum. 1983-84 döneminde İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsünü bitirdim. Özel Sigortayla tanışmam Türkiye Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu’nun 1984 yılında açmış olduğu sınavla oldu.

1990 yılına kadar bu kamu kurumunda Aktüer Yardımcısı olarak çalıştım. 1990 Nisan ayında Allianz Sigorta Şirketine geçerek özel sektöre transfer oldum.

Şirketin çeşitli bölümlerinde örn. Aktüerya, Sağlık Müdürlüğü , Teknikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, Bireysel İşler Direktörlüğü ve Allianz Hayat Emeklilik Genel Müdürlüğü yaptım. 2012 de emekli oldum ancak iki ayrı şirkette Yönetim Kurulu Üyeliğim 2018 yılına kadar devam etti. Şirketlerimizde gerçekleştirilen Bireysel Sağlık Sigortaları ve Bireysel Emeklilik Sistemi projelerine liderlik yaptım. Meslek hayatımın 28 yılını Allianz şirketlerinde geçirdim.

Ancak emeklilik bana göre değildi, Yakın Doğu Grubu’ndan teklif alınca hemen kabul ettim ve Ekim 2017 den beri Near East Hayat Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktayım.

Yukarıda belirttiklerimin dışında, 2005-2010 yılları arasında Aktüerler Derneği Başkanlığı, 2010-2012 yıllarında Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği, 2010-2014 arasında ise Aktüerya Sınav Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcılığı yaptım. Evliyim ve benim gibi sigortacı olan bir kız çocuğum var.

Soru: Near East Hayat’ın kuruluş amacı nedir? Near East Hayat hakkında kısa bilgi alabilir miyiz?

Şirketin sermayedarı konumunda olan ve ülke genelinde üretim ve istihdama yönelik ciddi katkıları olan Yakın Doğu Grubu, ada halkının geleceği için onları tasarruf yapmaya yönlendirmek amacıyla yola çıkmıştır. Bu doğrultuda, önemli bir basamağın Bireysel Emeklilik Sistemi’nin kurulması olduğu düşünülmüş ancak ilgili yasaların olmaması nedeniyle bu süreci başlatacak ilk adımın hayat sigortaları grubunda faaliyete başlamak olduğu tespit edildiğinden, KKTC’nin hayat grubundaki ilk şirketi olma hedefiyle Şirketimiz Near East Hayat Ltd‘in kurulmasına karar verilmiştir.

İnsanların bugünlerine ve geleceğine yönelik kaygılarının bütünsel bir çerçevede ele alınabilmesini teminen, sağlık sigortacılığı konusunda da ada genelinde ciddi bir boşluk olduğu görülmüş ve bu ihtiyacın giderilmesi, halkın özel sağlık sigortaları ile ilgili bilincinin oluşturulması için hayat grubunun bir parçası olarak özel sağlık sigortalarında da faaliyet gösterilmesine karar verilmiştir.

6,4 Milyon TL sermaye ile kurulan Near East Hayat, Nisan 2018 itibariyle Maliye Bakanlığı Para Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesinin onayıyla ruhsat ve lisans almış ve aynı ay poliçe düzenlemeye başlamıştır. KKTC’nin ilk ve tek Hayat Sağlık Sigorta şirketi olan Near East Hayat şu an 16 kişiyle faaliyetini sürdürmekte olup yıl sonuna kadar 33 çalışan sayısına çıkacaktır.

Soru: Near East Hayat ürünleri nelerdir? Müşterilere ne gibi teminatlar sağlamaktadır?

Hayat ürünlerimiz, Yıllık Hayat, Uzun Süreli Yıllık Hayat gibi risk ürünleri ve Birikimli Hayat gibi hem risk hemde birikim içeren ürünlerdir. Risk teminatları: Yaşam kaybı, Kaza Sonucu Tam Maluliyet, Hastalık Sonucu Malluliyet, Kaza Sonucu Gündelik Tazminat ve Kaza Sonucu Tedavi Masraflarıdır. Amaç, bu risklerden birinin gerçekleşmesi halinde, kendisi, geride kalan eş, çocuklar ve diğer aile bireylerinin yaşam standartlarının devam ettirilmesidir. Ürünlerimiz kredi sigortaları için uyumlu ürünler olup Kıbrısta bunları güçlü bir dağıtım ağına sahip olan ve aynı zamanda sermayedarımız olan Near East Bank kanalıyla satılmaktadır.

Kritik Hastalıklar Sigortası : Kanser, Kalp Krizi, Felç, By-Pass, Böbrek Yetmezliği, Hayati Organ Nakli, Körlük ve Uzuv Kaybı gibi tehlikeli hastalıkları ve yaşam kaybını teminat altına alıyor. Ayrıca kısa ve uzun süreli Ferdi Kaza ürünlerimiz mevcuttur.

Sağlıkta ise 6 ayrı planımız mevcut olup ana teminatlarımız: Yatarak Tedaviler, Ayakta Tedaviler ve Doğum Teminatlarıdır. Ek olarak Mamografi Tarama, PSA Tarama teminatları ve Ambulans hizmetlerimiz mevcuttur. Eğer istenirse ürünlere Diş Tedavi ve Gözlük –Lens gibi teminatlar da ilave edilebilir.


Sigortalılarımız Anlaşmalı Kurumlarımıza gittiklerinde sağlık giderleri için katkı payı dışında bir ödemede bulunmayacak biz onların yerine bu kurumlara doğrudan ödeme yapacağız.

Soru: Özellikle sağlık sigortası ve hayat sigortası arasındaki fark nedir?

Sağlık sigortaları, kaza ve/veya hastalık/rahatsızlık sonucu oluşabilecek sigortalıya ait sağlık giderlerini, poliçede belirtilen teminatlar, limitler, ödeme yüzdeleri, muafiyetler ve Network (Anlaşmalı Kurumlar) kapsamında, sigortacılık ve sağlık mevzuatı dahil yasal düzenlemeler çerçevesinde güvence altına alır. En küçük bir ameliyatın dahi binlerce lira olduğunu düşünürseniz sağlık sigortaları hangi yaşta olursanız olun mutlaka sahip olunması gereken bir ürün olarak görünmektedir

Hayat Sigortaları ise poliçede belirtilen şart ve haller içinde; sigortalının belli bir süre içinde ölümü, belli bir süreden fazla yaşamasını veya her iki ihtimali birden sigorta edebilir. Farklılığa gelince Hayat Sigortalarının hem geride kalanların yaşamlarını daha iyi şartlarda sürdürmelerine olanak sağlayan ürünleri vardır hemde belli bir süreden fazla yaşadığınız taktirde size birikim sağlar. Sağlık sigortaları ise tazminat ödeyen sigortalardır.

Soru: Her müşteriyi memnun edebilecekmisiniz?

Müşterileri memnun etmenin yolu onun ihtiyaçlarını doğru tespit etmekten geçer. Eğer her yaştaki müşteriye hizmet verecek ürün yelpazesine sahipseniz bunu başarmak çok zor olmaz.

Yukarıda belirttiğim gibi ne tür ürüne ihtiyacınız varsa sizin için o ürün daha önemlidir. Hayatın farklı evrelerinde farklı ürünlere ihtiyaç olacağı aşikardır, çocukluk döneminde farklı, gençlik döneminde farklı hatta olgunluk döneminde farklı.

Soru: Near East Hayat olarak vizyon,misyon ve değerleriniz hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Vizyonumuz: Sektörün lideri, müşterilerimizin ilk tercihi olmak.

Misyonumuz: Müşteri memnuniyet ve sadakatini sağlayacak ürünlerin yanında güvenilir ve kaliteli hizmet sunmak, yeniliklere ayak uydurarak kalıcı olmaya çalışmak.

Değerlerimiz ise: İlk sırada Müşterilerimiz olmak üzere sırasıyla Çalışanlarımız, Güvenilirlik, Yenilikçilik , Kaliteli Hizmet , Sürdürülebilirlik ve son olarak Toplumsal Sorumluluklarımızdır.

Soru: Son olarak Sigorta alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sigorta poliçenizi düzenleyen kişilere doğru ve tam bilgi vermelisiniz. Poliçenizi, ve ilgili sigorta genel ve özel şartlarını mutlaka okuyun. Sigorta teminat içeriğini tam olarak öğrenin ve poliçenizin prim tutarını veya ücretini mutlaka ödeyin.